כולנו מצלמים, מתעדים, כותבים ומעלים. אז נכון, מצלמה וצלם מקצועי זה הכי, אבל היום עם סמארטפונים אפשר גם אחרת.

אז מה אנחנו צריכים בשביל תמונות טובות שיעבירו את המסר?

טלפון נייד עם מצלמה טובה – חיוני, עוזר.. אבל לא חובה. גם מצלמה סבירה תעשה את העבודה אם יודעים איך לעבוד איתה נכון ומכירים את התוכנות הרלוונטיות. אל תרוצו לקנות פלאפון חדש:)

1. הדברים הבנאליים:

  • ניקוי העדשה – מטלית של משקפיים מומלצת במיוחד

  • שמירה על יציבות – צלמו באמצעות לחצן פיזי (אשר ממוקם בדרך כלל על דופן המכשיר) מאשר לצלם בלחיצה על אייקון במסך שעלולה להזיז את הטלפון בעת הצילום

  • רזולוציה מקסימלית לצילום- ישמור על איכות התמונה

2. הגדרות: הכירו את הנייד שלכם ואת המצלמה שלכם. כנסו להגדרות המצלמה בנייד ובדקו מה האופציות הקיימות. נסו לשנות את ההגדרות ולשחק איתן כך שתצלמו ברזולוציה הגבוהה ביותר.

3. קומפוזיציה: חוק השלישים- חוק מרכזי בבניית קומפוזיציה! חוק השלישים הוא חלוקה של התמונה לשלישים באורך וברוחב (כפי המתואר בתמונה למטה) ע״י הזזת המצלמה ימינה/ שמאלה, למטה/ למעלה ומיקום מרכז העניין בתמונה על נקודות ההצטלבות של הצירים באחד הצדדים. צילום מסוג זה יצור תמונה בעלת אפקט חזק.

Photo by: meeyasblog

4. מיקוד של התמונות: להוציא אלמנטים לא רצויים שפוגעים בנראות התמונה (למשל פח זבל שנמצא בצד ימין בנוף של פארק יפה..). אובייקטים מיותרים יכולים למשוך את תשומת הלב לא דווקא במיקוד הספציפי שרציתם ולכן חשוב מאוד לשים לב לסביבת התמונה.

5. זום – לא לעשות זום עם המצלמה, לרוב פוגע באיכות התמונה. מומלץ להתקרב לאובייקט פיזית ואם צריך אפשר לחתוך את התמונה לאחר מכן.

6. פוקוס ותאורהניתן לבחור את הנקודה אותה נרצה שתהיה בפוקוס בעזרת לחיצה עם האצבע על המסך. נקודת הפוקוס בתמונה היא גם הנקודה שמקבלת לרוב את העדיפות בעת חישוב כמות האור בתמונה. נסו ללחוץ על נקודות שונות במסך, שימו לב שבכל לחיצה תאורת האור משתנה וכך תוכלו למצוא את התאורה הנכונה לכם.

7. סטיילינג! במידה וזה אפשרי – חשבו על התמונה לפני כן, נסו להבין מה אתם רוצים לצלם, איך זה יראה הכי טוב ומה ניתן להוסיף לפריים כדי לשפר את התמונה. האם להוסיף אובייקטים אחרים? אולי את התפריט שלכם? אביזרים מהחנות? אולי דווקא אוירה של אנשים שמחים ברקע יעשו את העבודה? נסו להבין האם יש צורך בביום של הסיטואציה או שיפור של זווית הצילום בטרם תתחילו לצלם.

8. פילטרים וצבע- השתמשו בפילטרים ותיקוני צבע ע״מ להחיות את התמונה ולשפר את האיכות שלה. ישנן פונקציות עריכה מובנות בתוך הסמארטפונים וניתן להשתמש גם באפליקציות עריכה.

9. יצירתיות, ייחודיות ואביזרים:  נסו לתת לתמונות את האופי שלכם – סממנים של העסק, הצבעים של הלוגו, האנשים שמאחורי העסק ועוד. השתמשו באביזרים מגניבים:

  • שימו משקפיים על עדשת הטלפון בשביל צבע אחר

  • צלמו דרך חור בקרטון וצרו אפקט דרמטי

  • שימוש במראות

  • רכישת גאדג׳טים קטנים שעושים את ההבדל: עדשות להלביש על מצלמת הנייד, שלט לצילום מרחוק, חצובה לנייד וכו׳.

10. טייקים- לצלם יותר מפעם אחת! לצלם בזויות ובתאורות שונות. עם פריטים, בלי פריטים, כמה שיותר אופציות- יותר טוב. לוקח זמן למצוא את הזוית המושלמת, עם הזמן זה יבוא יותר בקלות:)

לסיכום…

צילום טוב דורש תכנון מראש וכמו כל דבר בחיים: נסיון!

תתאמנו, תתנסו, תלחצו, תעשו כמה טייקים- עד שתקבלו את התמונה הרצויה שמעבירה את המסר הנכון לקהל היעד שלכם.

זכרו: תמונה אחת שווה אלף מילים