מאת: נעמה סובול

נעמה סובול מתרבות אכילה מסתובבת יום שלם עם הארנק הדיגיטלי של Colu והפעם בהשתתפות אמיר עודה (פאודה, המטבח המנצח).

שווקים זו אהבה גדולה של הרבה מאיתנו אבל בינינו – למי יש כוח להסתובב עם ים של מזומנים בכיס? לא כל העסקים בשוק עובדים עם כרטיס אשראי ולא תמיד הכספומט קרוב. אז רצינו להודיע לכם שיש פתרון גם בנושא הזה. מהיום תוכלו להסתובב בשווקים ולשלם ממכשיר הפלאפון שלכם. 

תכירו  את האפליקציה Colu – אפליקציה מקומית-עירונית שמאפשרת לכם לשלם את הקפה של הבוקר, את העסקית בצהריים ואת היציאה לבר או מסעדה בערב ממכשיר הפלאפון שלכם!

קליק להורדת האפליקציה: https://colu.onelink.me/gKkO/foodie

בהמשך לכתבה הקודמת שבה נפגשתי עם אלכס מהדאנק (מניחה שכבר הספקתם לשכוח אז הנה הלינק) יצאתי לעוד יום טעים בחיפה מהבוקר עד הערב יחד עם הארנק הדיגיטלי של Colu.

הפעם נפגשתי עם אמיר עודה. אמיר, למי שלא מכיר, הוא שחקן ובשלן – לא בהכרח באותו הסדר. אולי אתם זוכרים אותו מהסדרה ‘פאודה’ או מהריאליטי אוכל ‘המטבח המנצח’ ואם לא, אז שווה לעקוב אחריו כי מדובר בכישרון עולה ומבטיח. כיום הוא עובד במסעדת ‘צפרירים’ ועובד על הפרויקטים הבאים בתחום המשחק.  נפגשתי איתו כי מעבר לכך שעניין אותי לשמוע מה הוא חושב על הסצנה הקולינרית העכשווית בחיפה, אמיר הוא אחד האנשים שלדעתי מייצגים הכי טוב את רוח והרכב העיר. אביו מוסלמי אחמדי ואמו יהודיה ממוצא אוקראיני. הוא מתגורר בכבאביר, שכונה הממוקמת מתחת לכרמליה שהייתה בעבר כפר קטן למרגלות הר הכרמל. אמא שלו דווקא לימדה אותו לבשל אוכל ערבי ולא רוסי-אוקראיני אבל הוא עף על גם על פילמני ורגל קרושה אצל סבתא. ואחרי כל ההקדמה הזו חשוב שתדעו שהוא אחד האנשים המקסימים שפגשתי וגם המרתקים. הוא בחר שלושה מקומות שהמשותף ביניהם הוא שכולם נמצאים בואדי ניסנאס.

ארוחת בוקר: חומוס אלשאם 

אמיר: מבחינתי אוכל זה קודם כל מקום. כיום בגלל תרבות השפע אנשים רוצים לאכול דברים לא בעונה, בעוד שפעם כל חומר גלם נאכל בעונתו ובזמן שלו. אחד הדברים החזקים ביותר במטבח הערבי הוא בישול עונתי. כאן סטפן עושה וריאציות מודרניות על המטבח הערבי הקלאסי וזה תענוג לראות ולאכול אותן. 

מה הזמנו?

משולשת – חומוס, משוואשה ופול 

תבשיל פריקי ועדשים

פתה זוקיני

ספיישל פול עם ביצה עלומה 

חומוס אלשאם

אמיר: קודם כל יש פה בכל המנות שימוש נרחב בירקות כיאה למטבח הערבי. אני אישית מת על ירקות. המטבח שלנו מלא בירקות, בכל גרסה, טרייה, מבושלת, אפויה. הפריקי הוא גם משהו בסיסי מאוד במטבח הערבי. מבחינת התיבול הוא נאמן למנות. המונח ‘ראס אל חנות’ – בעצם אומר בתרגום מילולי ‘ראש החנות’ והכוונה היא לתערובת האופיינית לכל חנות תבלינים והוא משתנה ממקום גיאוגרפי אחד למשנהו וגם בהתאם למה שמבשלים עם התערובת. 

הפתה זוקיני מנה מדהימה. זה פשוט לקחת חומוס ולשים דברים מאוד נכונים. הצזיקי יש לו גרסה ערבית ממש דומה ואצלנו בבית תמיד הוסיפו שמיר, שהיא נגיעה מזרח אירופאית. שמיר לא קיים במטבח הערבי.  את הספיישל פול עם ביצה עלומה הייתי מגדיר ממש כהבנדיקט הערבי.  

המון מרכיבים מהמטבח הערבי מוגדרים היום כסופר פוד. למשל העילט’ – העולש בר. אם מחפשים אוכל חיפאי ייחודי אפשר להסתכל על חומרי גלם שמרכיבים אותו שאפשר להשיג במיוחד בחיפה – כמו חוביזה, זעתר וצנוברים. 

כמה שילמנו?

סה”כ 50 שקלים, 2.47 Colu Cashback

ארוחת צהריים: אטליז אבו שקארה 

אמיר: במטבח הערבי יש נטייה להרוס בשר טוב עם מידת עשייה וול דאן. תמיד הייתה נטייה לבחור את הבשר הכי טוב ואז להרוס אותו על ידי בישול יתר. גם הקובניה שהיא מאכל קלאסי והיא למעשה בשר חי – מגיעה מהשפעה צרפתית בלבנון ככל הנראה וגם היא יותר עשויה מטרטר קלאסי בגלל התיבול. בטרטר קלאסי יש מינימום תיבול. בקובניה בגלל התיבול מתקבלת מידת עשיה מדיום בערך ולא רייר. גם בדגים זה ככה. מטוגן, אפוי, צלוי. דגים חיים זה לא מהמטבח הערבי. גם במטבח היהודי מזרחי זה ככה. בגלל שזו ארץ חמה פחות כובשים ומעשנים דגים. אבל דווקא בהודו יש דגים מיובשים למרות שזו ארץ חמה. לגבי פירות ים – אין מנה מסורתית המבוססת על פירות ים ממה שידוע לי. לפחות לא במטבח הערבי מוסלמי. גם אין כ”כ פירות ים איכותיים באזור. 

מה הזמנו?

כריך בשרים מעורב

פלטת בשרים שונים על הפלנצ’ה

אטליז אבו שקארה

פה באטליז הם בשנים האחרונות לומדים ומבצעים קצת יותר מדיום, מדיום וול, עישון. מדיום ישראלי הוא שונה ממדיום אירופאי, שהוא מדמם לעומת ורדרד נחמד. כי אנחנו צעד אחד behind. פלטת הבשרים עם הרטבים השונים זו כבר קפיצת מדרגה מעבר לאמונה במטבח הערבי שבשר טוב לא צריך יותר ממלח ופלפל. 

הלחם בא כבר ממקום תנ”כי, לחם הוא פחמימה ראשונית , משהו בסיסי.יש חשיבות גדולה מאוד לאיך עשוי הלחם בסנדוויץ. מצד אחד הוא כאן כדי לספוג, ולא להשתלט על הטעמים. הוא גם צריך לא להתפרק. ומצד שני הוא גם צריך להיות טעים ולהשתלב עם המרכיבים שהוא מחזיק. כאן יש עבודה מוצלחת מאוד.  

כמה שילמנו?

סה”כ 100 שקלים, 4.93 Colu Cashback 

ארוחת ערב: עין אל ואדי 

אמיר: לבן, יוגורט חם הוא הדבר הכי אהוב עליי, במטבח הערבי, במיוחד אם יש כבש שמתבשל בזה. אמרתי קודם שאוכל זה מקום. אבל אין כזה דבר מאכל אותנטי כי בסופו של דבר המאכלים חוזרים על עצמם בוריאציות שונות במקומות שונים. דוגמה טובה היא השושברק. זה לגמרי הטייק אוף הערבי על פילמני אוקראיני. בצק, משהו חלבי, שילוב של חם וקר. 

מה הזמנו?

מנזלה עם בשר

שושברק

קובה לבניה

מלבי 

עין הואדי

מה חשבנו? 

אמיר: המנזלה הבשרי מצוין. מזכיר קצת מוסקה. 

בשושברק יש בחירה מעניינת לטגן את הכיסונים, זה מוסיף עניין במנה. 

הקובה לבנייה צמחוני מאוד טעים. אני אוהב שלא צריך בשר, רק צריך לתבל נכון ואז אי אפשר להרגיש את ההבדל. 

המלבי מעולה והתוספת של המשמש מבורכת. 

כמה שילמנו?

סה”כ 290 שקלים, 14.34 Colu Cashback

 

הסכום הסופי ששולם בכל המסעדות:

440 שקלים, סה”כ 21.47 Colu Cashback

בסך הכל, חווית הקניה בואדי ניסנאס הפכה לנגישה ונוחה בהרבה כי המון עסקים בשכונה הצטרפו ומצטרפים ל Colu – ובכמה לחיצות פשוטות עניין התשלום נפתר בדקה.

אז בפעם הבאה שאתם יורדים אל הואדי לקניות, לאכול או הכי טוב – גם וגם – אל תשכחו את הטלפון הנייד בבית :).