נדמה שהעולם שלנו הפך יותר ויותר קטן. קבוצות בפייסבוק שמחברות אנשים מכל קצוות העולם, קניות און ליין שמביאות את הסטוקים הקוריאנים ישר לתיבת הדואר שלנו, מוזיקה בנייד שלנו בהזזת אצבע, סיורים וירטואליים ומציאות מדומה, ואני יכולה להמשיך ולהמשיך.

הרשת הפכה להיות כיכר השוק החדשה, אז מי לעזאזל צריך מקומיות עכשיו?

התשובה היא – כולנו.

למה לנו לקנות מקומי כשזה נעשה כל כך קל לרכוש גלובלית?

  1. בגלל האנשים. מאחורי כל עסק מקומי יש חלום של מישהו, רצון לנתינה, משפחה שהילדים בה רוצים ללכת לחוג ריקוד, כדורגל או תיאטרון, מומחיות מיוחדת. מתי בפעם האחרונה רכשתם מעסק מקומי וזכיתם לחיוך ענק של המוכר? מה זה עשה לכם?

  2. בגלל שדומה מושך דומה. לעסקים קטנים ומקומיים יש נטייה להשתמש יותר בעסקים קטנים אחרים, כך שאנחנו יכולים להתחיל ברכישה אחת מעגל שלם של מקומיות. וזה מעביר אותנו הישר לסעיף הבא.

  3. כשאתם רוכשים מקומי, יותר כסף נשאר בקהילה. הכסף המקומי לא רק עושה יותר סיבובים בקהילה המקומית, אלא גם נשאר בה יותר זמן, מה שכמובן מחזק אותה. אני אסביר בסיפור פשוט: הלכתי לחנות הטבע ליד ביתי ורכשתי מוצרים ב 100 ₪. בעל החנות שילם באותם 100 ₪ למורה הפרטית של הבת שלו. אותה מורה השתמשה ב 100 השקלים כדי לשלם את החוב לקוסמטיקאית שלה בבית ממול. הקוסמטיקאית החליטה להשתמש באותם מאה השקלים כדי להשתמש בשירותי הייעוץ שלי. אותם 100 שקלים חזרו אלי, לכאורה לא הוצאתי ולא הכנסתי כלום, אבל שמתם לב שהמחזור פה היה אדיר, למרות שמדובר באותם 100 שקלים? תראו כמה אנשים נהנו והרוויחו? ואם כבר דיברנו על כלכלה…

  4. בגלל שהעסקים הקטנים הם עדיין המעסיק הכי גדול שיש לנו פה! הם בעצם מחזיקים את הכלכלה. עפ”י דוח OECD משנת 2016, העסקים הקטנים מהווים 99.8% מהמעסיקים במגזר העסקי בישראל, מעסיקים 68.7% מכלל העובדים במגזר העסקי, ואחראים ל-62.3% מהתוצר העסקי.

  5. בגלל הייחודיות של הקהילה. עסקים מקומיים שומרים על הייחוד של הקהילה המקומית. הם לא זהים זה לזה. חישבו על הקפה המקומי שלכם, על המאפייה הקטנה, על יוצרת התכשיטים. ועכשיו חישבו על קניונים ורחובות ראשיים. שמתם לב שיותר ויותר מקומות בעולם נראים אותו הדבר? אותם רחובות ראשיים עם אותן רשתות, באותו המראה. מה קורה לכם כשאתם רואים את זה? זה נקרא Clone Towns ואותי אישית זה מפחיד. לא, אני לא רוצה שהעיר שלי תהפוך להיות חסרת ייחוד! עוד על התופעה הזו, כאן.

  6. בגלל התקווה לעתיד. זה נקרא קיימות, וזה בעצם אומר שנתנהג ונחיה היום עם מחשבה על כך שגם דורות ההמשך יוכלו ליהנות מאותם משאבים של הטבע. חלק מקיימות היא כלכלה מקומית. ככל שנתמוך בקהילות שבהן אנחנו גרים, נוכל לאפשר להן להמשיך להתקיים גם עבור הילדים שלנו.

  7. בגלל שהעסקים המקומיים מסייעים לקהילה שלנו. הם תורמים לאירועים, נותנים חסויות לבתי הספר ולצופים. הם ישמרו יותר על האזור כי הם מתגוררים בו, ויקפידו על הניקיון בסביבת העסק. הם ידאגו גם לעסקים השכנים. הם מחזקים כך את הקהילה. העסקים הקטנים כל כך חשובים לקהילות שלנו! הנה כל הסיבות.

  8. העסקים המקומיים רואים את הלקוחות שלהם. הם ידאגו להביא לכם את המוצרים שאתם אוהבים במיוחד, כי היחס שלהם אישי. אתם חשובים להם, והם יקפידו לענות על הצרכים הייחודיים שלכם, חברי הקהילה המקומית. באיזו רשת תוכלו לזכות ליחס כזה?

  9. בגלל הבריאות. האם הירקן המקומי שלכם, אצלו אתם קונים כבר שנים, יתן לכם תוצרת לא טרייה או לא איכותית? כנראה שלא. מסתבר שככל שיש לנו מערכת יחסים עם בעלי החנויות סביבנו, כך נקבל תוצרת טובה יותר. אגב, קהילות באופן כללי מאפשרות לנו להיות בריאים יותר. שווה לקרוא את הסיפור המקסים על קהילת רוזטו כדי להבין קצת יותר. ואם כבר דיברנו על בריאות…

  10. וכמובן – בגלל האקולוגיה והסביבה. כשאנחנו רוכשים מעסקים בסביבת מגורינו, אנחנו הולכים יותר ברגל או רוכבים על האופניים (אמרנו בריאות, נכון?) ומזהמים פחות (לא נוסעים במכונית, וגם לא משתמשים במשלוחים דרך חברות התעופה המזהמות). בקיצור, אנחנו מקטינים את טביעת הרגל האקולוגית שלנו. רוצים לדעת מהי טביעת הרגל האקולוגית שלכם? בואו לכאן.

אז מה אתם אומרים? מתחילים לחשוב קצת יותר מקומי?

רוצים להתחיל ולא יודעים איך? הנה כמה רעיונות פשוטים.

הכותבת – גיל מרטנס, בלוגרית, מרצה ומומחית תוכן, שפועלת למען חיזוק כלכלה מקומית.